Salep üretimi yapmak için gerekli şartlar - Tarimziraat.com Forum


>> Tarımsal Forum Ana Sayfası >> Salep Forum >>

Salep üretimi yapmak için gerekli şartlarüretici fotoğrafı

Tarim Z , 17.02.2022

Salep yetiştiriciliği yapmak için gerekli şartları aşağıya çıkardım.
Salep yetiştiriciliği yapmak isteyen üretici çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmalıdır.
Üretim yapmak isteyen çiftçiler, üretim yerinin bulunduğu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne Salep Üretimi Başvuru Formu ile müracaat ederler.
Üretim için ihtiyaç duyulan anaç salep yumruları, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı araştırma enstitülerinden temin edilir. Üretim için temin edilen yumrulara ait fatura, Salep Üretimi Başvuru Formu ekinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ibraz edilir.
İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, üretim yerini ve yetiştiricilik amacıyla temin edilen yumru miktarını yerinde tespit ederek tutanağa bağlar.
Çiftçiler hasat zamanını, en az 2 hafta önceden İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirir
İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, hasat işlemini yerinde kontrol ederek, kaç adet/kg yumru elde edildiğini tespit eder. Tespit edilen yumru miktarı Salep Hasat Formuna kayıt edilir. Salep Hasat Formunun bir nüshası üreticiye verilir, bir nüshası ise üretici dosyasında muhafaza edilir.
Nakliye işlemlerinde Salep Hasat Formu kullanılır. Salep üreticileri, Salep Hasat Formu üzerindeki yumru miktarı kadar satış yapabilir. Üretilen salep bitkisinin sadece yurt içinde satışı yapılabilinir.
Üreticiler kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere ikinci ve sonraki yıllardan itibaren anaç salep parseli kurabilir. Anaç salep parselleri İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin gözetiminde ve kayıtlı olarak kurulur. Denetim ve takip işlemleri, yumru üretimindeki kurallara tabidir.

İlgili Dosyalar

Salep Başvuru Formu

Salep Başvuru Formu

Salep Hasat Formu

Salep Hasat Formu

 

Yorum Yazın

 İLGİLİ FORUM BAŞLIKLARI>> Kışları don yapabilen bölgede yetişen salep türü varmı acaba

>> Salep hangi bölgede yetiştirilir

>> Salep hasadı ne zaman hangi ayda yapılır

>> Birinci kalite salep tohumu nasıl anlaşılır

>> Salep kaç günde bir sulanır

Kapat ×tarimziraaat.com © 2008