Sülük ihracatında neden kota uygulanmaktadır? - Tarimziraat.com Forum

Sponsorlu Bağlantılar

Sülük ihracatında neden kota uygulanmaktadır?

>> Tarımsal Forum Ana Sayfası >> Sülük Forum >>

Sülük ihracatında neden kota uygulanmaktadır?

Sülük ihracatında neden kota uygulanmaktadır? forum -  kullanıcı resmi

Tıbbi sülükler tıp, eczacılık ve kozmetik sektörlerinde kullanıldığı için doğadan çokça toplanmaktadır. Aşırı şekilde toplanmaları tıbbi sülüklerin nesillerini tehlikeye atmıştır. Bunun üzerine sülüklerin uluslararası ticareti CITES tarafından düzenlenmekte ve böylece ticaret kontrollü bir şekilde yapılmaktadır.
Ülkemizde her yılın Aralık ayında resmi gazetede yayımlanan Tıbbi Sülük (Hirudo verbana) İhraç Kotasının Tahsisi Hakkında Tebliğ ile bir sonraki yılın ihracat kotası ilan edilmektedir. Sülük ihracat etmek isteyen firmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne başvurarak kotadan pay almaktadırlar. 2014 yılından bu yana kota 2.000 kg olarak ilan edilmektedir.
İhracat kota uygulaması olmaz ise tıbbi sülük neslinin tükenme tehlikesi vardır.

Musa Kaplan , 13.01.2019

Beğendim  (2)   Beğenmedim (0)

Sülük ihracatında neden kota uygulanmaktadır? forum -  kullanıcı resmi 2020 yılı tıbbi sülük ihracat kotası ne kadar olur acaba?

Tarim |11.11.2019

Yorum Yazın

İlgili Konular

>> Sülük üretim çiftlikleri ve tesisleri nerede bulunuyor

>> Sülük toplamak için belge ve izin almam gerekiyor mu?

>> Sülük toplamak için kiralama gerekiyor mu

>> Bir sülük kokonundan kaç tane yavru sülük çıkar?

>> Sülük üretimi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

Yorum istatistiği: Bu sayfaya yapılan 1 yoruma toplam 2 adet oylama yapılmıştır. 5 üzerinden 5 puan alınmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar