Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

Kabak Yetiştiriciliği - Kabak Üretimi

TOPRAK HAZIRLIĞI

Ekim yapılacak tarla sonbaharda pullukla derin olarak sürülmelidir. Tarlanın durumuna göre Kasım-Aralık aylarında ikinci bir sürüm faydalıdır.

İlkbaharda ekimden önce tarlanın ot durumuna göre diskaro ve kazayağı ile işlenmesi gerekir. Toprağın havalanması bakımından bir iki gün beklenmeli daha sonra tırmık çekilerek tarla düzenlenmelidir.

GÜBRELEME

Kabak ekilecek tarlaya sonbaharda dekara 2-3 ton hesabıyla iyi vasıflı yanmış ahır gübresi düzgün bir şekilde saçılmalıdır.

Temel gübreleme ilkbaharda ekimden birkaç gün önce 50 kg/da hesabıyla Kompoze gübrelerden biri ile yapılmalıdır.

Üst gübreleme ikinci çapadan önce 10 kg/da hesabıyla Amonyum Nitrat veya üre gübrelerinden biri ile ocaklar etrafına serpme şeklinde uygulanmalıdır.

EKİM ZAMANI

Kabak bitkisi soğuktan korkar, ısı sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğünde hayatını süratle kaybeder.

Kabak tohumlarının normal bir çimlenme gösterebilmesi için topraktaki ısının en az 11 - 12 C° olması gerekir. Bu nedenle tohumlar ilkbaharda don tehlikesi kalktıktan sonra ekilmelidir.

Bölgemiz (Güney ve Doğu Marmara) şartlarında en uygun ekim Mart ayı başından Nisan ayı başına kadar olan periyotta yapılmaktadır.

BİTKİ SIKLIĞI

Bölgemizde Beyaz Kabak ekimi sıraya ocak şeklinde yapılmaktadır. Ocakları 3m x 2.5m, 3m x 2m veya 2m x 2m sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinde açılmalıdır. Dekarda 170-200 bitki bulunacak şekilde ocaklar açılmalıdır.

Her ocakta 3-4 tohum bulunacak şekilde dekara 200-300 gr. tohum atılmalıdır. Bitkiler 5-6 yapraklı olduğunda seyreltme ile her ocakta bir adet bitki bırakılmalıdır.

EKİM VE DERİNLİĞİ

Ekim mutlaka tavlı toprağa yapılmalıdır. Beyaz Kabak ekim derinliği 4-5 cm. kadardır.

Eğer sonbaharda tarlaya yanmış ahır gübresi atılmamış ise ocaklara elle yapılan ekimlerde tohumun altına ve üzerine çürüntü ile karıştırılmış toprak konul­malıdır.

SULAMA

Güney ve Doğu Marmara yöresinde yapılan Beyaz kabak yetiştiriciliği sulama yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Ancak kurak mevsimlerde ve kurak tarlalarda Kabak meyveleri görüldüğünde 1 sulama, ilk sulamadan 2-3 hafta kadar sonra 1 sulama daha yapılmalıdır.

YABANCI OT MÜCADELESİ

Yabancı ot mücadelesi bölgemizde etkili olan pek çok virütik etmenin taşıyıcısı olan yaprak bitleri ve pirelerin ve diğer zararlı böceklerin barındığı yabancı otların yok edilmesi bakımından çok önemlidir.

Kabak bitkileri izin verdiği sürece traktörlerle daha sonra da elle tarlalar sık olarak çapalanmalıdır. Kabak bitkisi ilaçlardan etkilenebildiğinden yabancı ot ve toprak altı zararlılarına karşı kullanılan ilaçların özenle seçilmesi dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

HASTALIK VE ZARARLILARLA MÜCADELE

Bölgemizde en sık rastlanan kabak zararlıları yaprakların ve yeni sürgünlerin öz suyunu emerek zarar yapan yaprak bitleri (Aphis spp.), yaprak pireleri (Cicadelliadae) ve Tripsler (Thriptidae) ile Beyaz Kabak meyvelerini tarlada veya ambarda yiyerek zarar veren tarla fareleridir.

Aphis, Thrips zararlılara karşı Gusathion, Malathion, Labaycit benzeri ilaçlarla bitkiler ilaçlanmalıdır.

Kabak bitkilerinde görülen küllenme hastalığına karşı ilk belirtiler görüldüğünde kükürtlü ilaçlarla mücadelesi yapılmalıdır.

Kabak bitkisinde hastalık ve zararlılarla yapılan iiaçlı mücadele, döllenme arılar ve böcekler ile gerçekleştiğinden ilaçlama zamanı zarar vermeyecek şekilde genellikle öğleden sonra ve yağışsız bir günde yapılmalıdır.

Kabak tarlasında danaburnu ve diğer toprak altı zararlılarına karşı ekim ile veya ekim sonrası Thiodan, Dursban, Frodan gibi ilaçlar ya da buğday kepeği ile hazırlanan zehirli yemlerle mücadele yapılmalıdır. Farelere karşı ise zehirli buğday ve fare zehirlerini uygun yerlere koyarak önlemler alınabilir.

HASAT VE HARMAN

Beyaz Kabak haşatında bitkilerin tamamen kuruyup meyvelerin ortaya çıkması beklenmelidir.

Kabak meyvelerinin tamamen olgunlaştığı anlaşıldıktan sonra uzun süre tarlada bekletilmemeli, soğuklar başlamadan hasat edilerek ambarlara taşınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (11)

Selamunaleykum Sizlerden bilgi edinmek istiyorum Ben Almanyada bir Ciftlikte Kabak üretimi yapiyoruz Türk müsterilerimiz icin, Bir Sorunumuz var - Sizlerden Bilgi edinmek istiyoruz bizim burada hava sartlari devamli deyisiyor iklim olarak soguk yagmurlu günes cok az desek yeterli- bizim suanda Ciftlikteki Kabak Tarlasindaa Kabaklarimizdaa bir belirti meydana geldii 3 yildir dis Gövdesinden UFAK UFAK icinee cekik bir cürümee meydana gelmeye basladi kabaklarin Alt ve yanlarindaa cikiyor benek benek ve sonradan cürümeye dönüyor bunun nedeni nedir acabaa bilgilendirirseniz memnun olurum, Ayrica Tarla fareleri zarar veriyor Alt kisimlardan - kabaklarin Altinaa bir saman yada baska bir cisim sermedik, heryil kayip cok sizlerden bilgi istiyoruz, cürüme konusu ile yetistirici ilaclama aylari ve sairee ile ilgili bilgiler , Almanyadan türkiyeye slm.

ismail Derin | 17 Eylül 2010 Cuma , 16:28 | i.derin@hotmail.de | +49 1778263716


Selam sakarya pamukovadan yaziyorum size her yil ayni tarlaya kabak ekiyorsaniz hastalik ve verimsizligin nedeni odur. Normalde kabak yetistiriciliginde heryil ayni tarlaya kabak dikilmez. Kabak dikeceginiz tarlalari heryil degistirirseniz daha verimli olursunuz. Çürümeye karsi hayvan gubresi kullaniyorsaniz fazla atmis olabilirsiniz hayvan gubresini sonbaharda dekara 3-4 ton olacak sekilde atin ve tarlayi surun birakin yanmis gubreolarak tabiki fazlasi bitkiye zarardir herzaman. Kimyasal gubreleme ve ilaclama yapiyorsaniz eger damlamadan her gubre veriminden once mutlaka humik asit verirseniz bitki verilen gubreden daha fazla yararlanir humik asit topragi kabartirbitkinin gubreyi alimini kolaylastirir. Humik asit verilmeden kullanilan ilaclarda verilen gubrenin sadece 40 gibisini alir ama humik asitiverip sonra gubreyi atarsaniz 80 lere varan bir gubre alimi olur. Birde verilen gubre ve ilaclara dikkat etmeniz gerekir. Atiyorum 15 15 15 gubre vericeksiniz bunun acilimini bilmeniz lazim bizim tabirimizle 15 kök 15 dal 15 bal olarak nitelendiririz.bu uclemi hic birzaman unutmayin. Mesela siz bitkinin ciceklenme zamani 20 15 40 bir gubre atarsaniz bu hic bir ise yaramaz çünkü 15 dal yani gelisim ciceklenme zamani demek icerigi az oldugu icin yarar goremezsiniz. Ciceklenme zamani atacaginiz gubre ortdaki deger 35 40 olmali. Bunlara dikkat ederseniz daha verimli olursunuz ben bildiklerimi ufakta olsa yazmaya calostim insallah faydali olur. Kolay gelsin

Fatih sofular | 21.4.2016 | 16:39

slm ben ceviz fidanlar arasına kabak ekmek istiyorum ceviz ağaçları daha ufak olurmu saygılar sizden haber bekliyorum

erkan erol | 2 Nisan 2013 Salı , 23:50 | e59opet@hotmail.com | 05362134149

Verdiğiniz basit fakat özlü bilgiler için teşekkür ederim. Ben bahçemde amatörce fakat çok zevk alan 73 yaşında emekli banka müdürüyüm.

Merdan Nalçacı | 6 Mart 2014 Perşembe , 19:50 | merdannalcaci@yahoo.com | 0536 389 43 75

selam ben bu sene bol miktarda bal kabağı dikkim müşteri arıyorum bana yardımcı olurmusunuz

yener türkmen | 1 Haziran 2014 Pazar , 16:03 | yener196948@hotmail.com | 05314515367

3 dönüm kabak diktim. yorum idare eder. daha fazla bilgi verilebilirdi.

ihsan yıldız | 5 Haziran 2014 Perşembe , 21:27 | ihsan_yldz@hotmail.com |

balkabağının nasıl ekildiği hakkında bilgi almak iyi bir şey hepinize teşekkür ederim

mustafa morkmaz | 20 Temmuz 2014 Pazar , 13:25 | mustafakorkmaz441@hotmail.com | 5448096480

Ben geçen yıl ektim kabaklarda çökme oluştu acaba nedani nedir bilgiledirirseniz sevinirim malatyada ektim

erdal bayindir | 23 Nisan 2015 Perşembe , 14:10 | wwwerdalbayindir44@hotmail.com |

Selam ben 10 dönüm bal kabağı dikti şu anda ortalama büyüklüğü kavun kadar oldu ve filizlendi uzadiksira kabaklarimiz meyve veriyor onları 2 ve 3 kabak tan sonra oclarini kırmak gerekiyomu onun hakkında bilgi almak istiyorum bilen varsa bilgi verirseniz sevinirim 1 de kabaklarimiz satacak musteri arıyorum il burdur tefenni

tahsin eryilmaz | 24 Temmuz 2015 Cuma , 19:07 | tahsin___07@hotmail.com |

bende yaklaşık 8-10 ton kadar bal kabağı var Isparta da ve müşteri arıyorum ilgilenenler bana ulaşsın tel: 0542 3028626

serkan | 9 Kasım 2015 Pazartesi , 00:27 | |

Selamin aleykum ben nevsehirde tarim makinasi imalati yapiyorum. kabak cekirdegi ekimi ve hasat makinalari imalati yapiyorum. ayrica kabak Çekirdeği, nohut , fasulye , ay cekirdegi , üzüm , elma vb. urunleri kurutabileceginiz makinalar imal ediyoruz. siz ciftcilerimiz, icin hizmete devam ediyoruz. irtibat numarasi 05435162114
0552238630
KARADAS MAKINA TARIM MAKINALARI IMALATI NEVŞEHİR MERKEZ.

Ekrrm karadas | 22 Ağustos 2016 Pazartesi , 00:01 | karadasmakina@gmail.com | 05522386306

Önceki yorumları göster >>

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Bizi Takip Edin...
Site İçi Arama