Sponsorlu Bağlantılar
   Tarimziraat.com
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası
Sponsorlu Bağlantılar

Tavuk Tifou (Salmonellozis) Hastalığı - Tavuk Hastalıkları

Tavuk Tifou (Salmonellozis) Hastalığı Nedeni :

Hastalığın spesifik etkeni Salmonella gallinarum?dur. Mikroorganizma gram negatif, hareketsiz, sporsuz ve kapsülsüz olup sıvı ve katı besiyerlerinde kolayca üreyebilir. Uygun ortamlarda, katı besi yerlerinde 24 saat içinde gözle görülebilecek büyüklükte (1-2 mm çapında) koloniler meydana getirir.
Etkenin izolasyon ve identifikasyonunda, zenginleştirilmiş kanlı agar, Mac Conkey ve EMB agar kullanılır. dentifikasyonda biyokimyasal testlerden ve antiserumlardan ve ayrıca, eğer varsa 01 fajından da yararlanılır.
S.gallinarum, hasta hayvanların yumurtalarına %5-35 oranında bulaşabilir (vertikal bulaşma). Antibiyotik ve dezenfektanlara karşı değişik derecede duyarlıdır.
Bulaşma: Tavuk ve hindiler diğer hayvanlardan, kahverenkliler de beyazlardan daha duyarlıdırlar. Hastalık esas olarak sindirim sisteminden bulaşır. Solunum sistemi ve diğer yolların bulaşmadaki rolleri çok fazla değildir. Hastalığın çıkış, yayılış ve bulaşmasında etkenle bulaşık cansız (yem, su, gıda, gaita, altlık, yem çuvalları, et, un, kan unu, kemik unu, yumurta kapları, yumurta kabukları, yemlik, suluk vs) ve canlı vasıtalar (portörler, kronik hastalar, gizli infekteler, ziyaretçiler, kemiriciler, kuşlar, böcekler vs) rolleri çok fazladır. Hastalığın çıkışında, kümeslerdeki fazla stres faktörlerinin hazırlayıcı etkileri oldukça önemlidir. Etken hastaların gaitaları ve yumurtaları ile dışarı çıkar ve etrafı bulaştırır. Optimal koşullarda, duyarlı hayvanlarda inkübasyon periyodu 4-10 gün arasında değişir. Ölüm oranı, mikroorganizmanın virulensine, miktarına ve konakçının duyarlılığına göre %50-80 arasında değişebilir.

Tavuk Tifou (Salmonellozis) Hastalığı Belirtileri :

Hasta hayvanlarda iştahsızlık, durgunluk, fazla susama, yeşil ishal, tüylerin kabarması, ibiklerin morarması, yumurta veriminde azalma ve ölümler gözlenir. Otopside septisemik (perakut) olgularda önemli bir bozukluğa rastlanamaz. Diğer formlarda, karaciğer büyümüş ve yeşil görünümde, üzerinde çok küçük nekrotik odaklar bulunmaktadır. Dalak ve böbreklerde de büyümeye rastlanır. Yumurtalıklar normal rengini kaybederek kahve renkte bir tablo gösterir. Bağırsaklarda kataral bir enterit ve yeşil bir gaita bulunur.
Tavuk tifosu bazen gizli (asemptomatik) seyredebilir. Böyle olgular hastalık kaynakları olduğundan ve gözden kaçtıklarından önemlidirler.
Teşhis: İnfeksiyonun teşhisi için hastalar ve çok yeni ölmüşlerden yeteri miktarda hayvan laboratuara gönderilir. Tavuk tifosu bazı hastalıklarla (pullorum, kolibasillozis, kolera, paratifo infeksiyonları) karıştırılabilir.
Hastalığın teşhisi, çeşitli organlardan etkenin izolasyon ve identifikasyonu ile gerçekleştirilir. Bu amaçla, çeşitli besi yerleri, biyokimyasal ve serolojik testler yapılır ve 01 fajından da yararlanılır.

Tavuk Tifou (Salmonellozis) Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :

Tavuk tifosundan kurtulmanın birinci yolu, genel koruyucu önlemlere çok dikkat etmektir. Gerekli durumlarda hayvanların yem veya sularına geniş spektrumlu antibiyotikler, sulfonamidler ve nitrofuranlar katılır. Yönetmeliğe uyularak, teste tabi tutulur ve reaktörler hemen ayrılır. Tavuk tifosuna karşı bağışıklıkla korunmada bazı aşılar hazırlanmıştır. Bunlardan en yaygını 9R suşundan hazırlanan canlı aşıdır. ki doz halinde ve deri altı yolu ile kullanılan bu aşının bağışıklığı, S karakterindeki suşlar kadar değildir. Hastalık çıksın veya çıkmasın kümesler ve malzemeler her zaman çok iyi tarzda dezenfekte edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (5)

hocam tavuklarımla ılgılı sorunlarım var yardımcı olursanız bana bu konuda cok makbule gecer şimdiden teşekkürler

ugur karlankus | 2 Aralık 2011 Cuma , 01:04 | ugurkarlankus@gmail.com | 549 689 00 61

yumurta tavukçuğu yapmaktayım tavuklarıma tifo teşhisi konuldu 2defa gentavet enjekte edilmesine rağmen ölü vermeye devam ediyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz. ne yapacağımı şaşırdım yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

fahrettin KAYA | 23 Eylül 2012 Pazar , 00:36 | sampiyonkaregida@hotmail.com | 5324753995

15 adet tavuğum var tavuklarım şu an hastalandı şikayetleri hırıltı ağızdan sümüksü akıntı dışkıları beyaz ve sıvı veterinere gittiğimde tifo olduğunu söyledi antibiyotik kulanıyorum dezenfekten malzeme için ne kullanabilirim şimdiden teşekkürler

nail ipek | 18 Kasım 2014 Salı , 16:56 | nailipek@mynet.com | 05375920737

15 adet sarı yumurta tavuğum var geçen hafta 1. çömelme hastalığı oldu. yeni kestim. Bugün de 2. si yine çömelme oldu. Bu hastalık nedir ? Nasıl düzeltebilirim. Saygılar.

SALİH BATURAY | 8 Mart 2015 Pazar , 15:24 | salihbaturay@mynet.com | 05519352055

Mrb tavuğumuz beyaz köpüklü işgalle başladı tetrazamine veriyorum şimdide su yapıyor yada yeşil sulu ishal yada sarı ishal yapıyor ne yapabilirim yardımcı olurmusun

Gülşen esen | 2 Kasım 2015 Pazartesi , 20:39 | gulsenesen2@ gmail.com | 05386052579


Aynı sorun bendede var şuan tetramezatin bi işe yaramıyor neden kaynaklanıyor bulamadım

Paylaşan : Volkan | 14.3.2016 | 10:46

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Yandaki kutucuğa 484 Yazınız
Site İçi Arama


Son Forum Paylaşımları

Limonda tribs için ne öneriyorsunuz (7 yorum)

Ceviz için uygun dikim aralıkları neler (5 yorum)

Bölgenizdeki limonlarda don zararı varmı (12 yorum)

Haşhaşlarda don ve kuraklık zararı varmı (22 yorum)

2016 yılında ne kadar kuru soğan ekmeyi düşünüyorsunuz (53 yorum)

Diğer forum başlıkları >>


 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Elektrik borcu olan çiftçilere 2016 Yılında Destekleme  Yapılmamasına İlişkin Karar yayımlandı
Toprak analizi desteğinin kaldırılması ziraat mühendislerinin işsiz kalmasına neden olacak.
Yağlık ayçiçeğine kilogramda 40 kuruş destek verilecek.
Toprak analizi desteği kaldırıldı.