Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

Erzincan Tulum Peyniri - Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Yapılır Nasıl Yapılır

Erzincan ekonomisinde önemli yeri oluşturan tulum peyniri, ülkemizce de tanınmış ve ilimizde olduğu gibi aranılan, tercih edilen ürünler grubunda yerini almıştır. Kendisine has tadı olan tulum peynirimizin yapımı: Süt ince tülbentten yapılan süzekten süzülerek, kaynama derecesine gelinceye kadar ateşte ısıtılır.Isıtılan süte, peynir mayası katılır ve peynir kazanı kalın bir örtüyle sarılarak, mayalanmaya bırakılır. Mayalanan süt, süzeklere alınarak yüksek bir yerden asılır ve suyun peynirden ayrılması sağlanır. Suyu süzülen peynir büyükçe iki taşın arasına konularak, kurumaya bırakılır. 2-3 gün sonra, kelle haline gelen peynirler tuzlanarak yoğrulur. Püre halini alan peynir içi temizlenmiş halde deri veya bidona kuvvetlice basılır. Deri kalın bir iğne ile delinerek peynirin kalan suyu da akıtılır ve kurumaya bırakılır
Üreticiden güğümler ile Fabrikamıza gelen çiğ sütler, kalite kontrolden geçtikten sonra tartım ve filtrasyon işlemlerine tabi tutulur. Daha sonra santrifüj pompalar arcılığı ile plakalı eşanjörlerden geçirilerek soğutulur ve depolama tanklarına alınır. Depolama tanklarında tekrar kalite kontrolden geçen çiğ sütler standardize ve pastörize edilirler. İstenilen sıcaklıkta pastörize edilen çiğ sütler mayalama sıcaklığına kadar soğutularak mayalama teknelerine alınır ve peynir mayası ile mayalanır. Teleme belli bir süre sonunda, teleme kırma bıçakları kırılır ve telemeden kendiliğinden ayrılan su uzaklaştırıldıktan sonra suyun bir kısmının daha uzaklaştırılması için baskıya alınır. İstenilen kuru maddeye ulaşan taze peynir tuzlanarak tekrar preslenir. Bir süre preslenen taze tulum peyniri baskıdan alınarak harmanlanır ve büyük kütleler halinde ambalajlanır. Olgunlaşmasını tamamlayantulum peynirleri küçük ambalajlar halinde paketlenir ve kalite kontrolden geçtikten sonra satışa sunulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (4)

iyi günler; lezzetli peynir seven her kişi bende severim. Fakat şarküterilerden alıyorum kısa bir süre sonra koku yaptığı için kullanamıyorum. Bende bunun için netet aryış içine girdim. lEZZETLİ peynir nasıl bulabilirim diye. Tesadüfen sitenize girmiş bulundum fiyatları, lezzeti bilemediğim için tereddüt ettim açıkcası.

pervin şengün | 12 Kasım 2011 Cumartesi , 12:43 | pervinsengun@yahoo.com | 05327898429

ELİMİZDE YAKLAŞIK 10 TON KADAR 1. KALİTE (TADI AROMASI LEZZETİ FARKETTİRİCEKTİR ZATEN) ERZİNCAN TULUM PEYNİRİ BULUNMAKTADIR İLGİLENEN ARKADAŞLARLA GÖRÜŞÜLÜR.

Umut ARSLAN | 4 Aralık 2011 Pazar , 16:18 | ilktekson@mynet.com | 05395233642

Verdiniz bilgi yazikariniz icin tesekurler ankara

RAmazan ŞEN | 19 Şubat 2013 Salı , 23:56 | tunahansen_0638@hotmail.com | 05326974228

tulum peyniri almak istiyorum. Yemek için. Ödemeli kargo ile gönderiyormusunuz. Yada gönderen bir yer tavsiye edermisiniz. 5 yada 10 kg

Muhsin Tazegül | 20 Nisan 2013 Cumartesi , 01:58 | aktar2009@hotmail.com | 05517221111

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Bizi Takip Edin...
Site İçi Arama