Tarlada çiftçiden habersiz sinek bile uçmayacak

Sponsorlu Bağlantılar


Tarlada çiftçiden habersiz sinek bile uçmayacak

Tarlada çiftçiden habersiz sinek bile uçmayacak
Tarih: 2010-05-26 09:40:28

Tarım Bakanlığı, akıllı istasyonlar kurarak tarlaları anlık izleyecek. Tarımsal Rekolte İzleme ve Tahmin Sistemi (TARİT) projesi ile buğday, mısır, pamuk ve diğer bütün tarım ürünlerinin üretim miktarları tam olarak öğrenilebilecek.

Mevsimsel ve mevsim içi rekolte tahmini rahatlıkla yapılabilecek ve tarım politikaları rekolte tahminlerine göre şekillendirilecek. İstasyonlar sayesinde Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) işbirliği ile Tarım Bakanlığı tarafından yer ve uzay ölçümleri birleştirilerek ülke genelinde en doğru rekolte verilerinin çıkartılması sağlanacak. Bölgelerin aldığı kredi, tarımsal destek ve sigorta bedelleri rekolte verilerine göre belirlenecek. TARİT istasyonlarının kurulduğu yerlerde çiftçi, uzman, bürokrat ve pek çok kesimden kişiler tarla ve yetiştirilen ürün hakkında tüm bilgileri anında öğrenebiliyor. Çiftçi yetiştirdiği ürünü bilgisayar ortamında seyrederek böceklenme, toprağın kuraklaşması, ürünün su ihtiyacı gibi tüm bilgileri anında görebilecek. Akıllı istasyonlar isteğe bağlı olarak tarlada müzik çalabiliyor, etrafındaki kişileri ve hareketlerini algılayarak onlara otomatik bilgi aktarabiliyor. Çiftçiler merkez ile canlı görüşmeler yaparak herhangi bir konu hakkında anında bilgi alabiliyor. Camisiz köylerde zamanında ezan okuması gibi pek çok işlev de yerine getirilebiliyor.

İlk etapta Şanlıurfa'da uygulanan pilot proje sayesinde çiftçiler ürünü bilinçli bir şekilde yetiştirecek. Tarlaya ürünü nasıl ekeceklerinden böceklere karşı alınacak önlemlere kadar birçok konu hakkında bilgi alabildiklerini belirten Şanlıurfalı çiftçi Ramazan Çetin, "Tarımı bilinçli bir şekilde yapacağız." dedi. İstasyonlardan ilk 25'i Şanlıurfa'da faaliyete geçerken bu ay Gaziantep, Mardin ve Diyarbakır'da toplam 50 istasyona ulaşılması planlanıyor. 2011'de ise tüm Türkiye'de yaygınlaşması hedefleniyor. TARİT Proje Grubu Yöneticisi İTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ, sistem ile tarım alanlarında güncel durumun belirleneceğini ifade ederek, "Otomatik hasar belirleme ile tarımsal sigorta mekanizmalarının gerçekçi kullanımı, desteklerin etkin yönetimi, istihdamın artırılması gibi pek çok etkisi bulunuyor." diye konuştu. TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak da şunları aktardı: "Desteklemelerde, gelecekteki tarım politikalarımızda, depo kapasitelerimizde, ihracatımızda bir öngörümüz olabilecek. 2 ay sonra öğrenebileceğimiz rekolte sayesinde önümüzü görebileceğiz. En son gelişmiş uydu görüntüleri ile alınacak veriler sayesinde bitkilerin yetişmesini seyredeceğiz. Köylümüz bilinçlenecek ve ürün yetiştirme hattında önceden bilgi sahibi olacak."

Kaynak : ZAMAN

Bu haber 2799 defa görüntülendi


Sponsorlu BağlantılarYorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Sponsorlu Bağlantılar