Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası
Toros Tarım Banner
Ortam sıcaklığı donma noktasının altına düştüğü zaman, toprak ve bitki üzerine su püskürtmekle bitkileri dondan korumak mümkündür. Su bitki üzerinde donmaya başlar başlamaz, açığa çıkan ısının bir kısmı, bitkinin yeşil kısımlarına ve çiçeklerine, geri kalanı da toprak ve havaya gider. Bitkinin absorbe ettiği bu ısı miktarı ile hava sıcaklığı ani olarak düşmedikçe ve ya suyun serbest bıraktığı ısı, kuvvetli rüzgarlar tarafından taşınmadıkça bitkinin dondan uygun bir şekilde korunması sağlanmış olur. Yağmurlama sırasında hava neminin bir miktar yükseltilmesi de korumada yardımcı olmaktadır. Kısaca yağmurlama yöntemiyle sulama yaparak don olayından korunmanın esası; suyun, donarken çevreye verdiği 80 cal/gr lık ısıyı oluşturmasıdır. Don olayından zarar görebilecek bitki aksamlarına eşit olarak uygulanan su, bitki yüzeyinde ince bir film oluşturur ve su ısı iletkenliği yüksek olan buz, açığa çıkan bu enerjinin etkin bir biçimde bitki yüzeyine ulaştırılmasını sağlar ve bitki yüzey sıcaklığı 0 oC civarında tutulur. Bu işin en güç önemli tarafı donan miktar kadar suyu aynı hızda temin etmektir. Yağmurlama sıcaklık donma noktasının altına düşer düşmez başlatılmalı ve bitki üzerinde meydana gelmiş olan buzun tümü eriyinceye kadar kesilmemelidir. Bitki üzerindeki buzun kalınlığı, sıcaklığın donma noktasının altında kalış süresine ve düşük sıcaklık miktarına bağlı olarak 1.5-12 mm arasında değişir. Bu nedenle çilek gibi küçük boylu bitkiler düşük sıcaklıklara karşı, meyve ağaçları ve diğer uzun boylu bitkilere kıyasla daha korunabilirler. Bazı küçük boylu bitkilerin ?6 ile ?7 oC deki sıcaklıklara karşı yağmurlama uygulamasıyla korunabildikleri görülmüştür. Dondan korunmak için planlanan yağmurlama sistemleri sabit olmalıdır. Çükü belirli alanın bir sulanması için planlanan sistem, aynı alanın dondan korunması işlemine uygun olmayabilir. Eğer sistem, 2.5 mm/h lik yağmurlama hızına göre planlanmış ise bir dekarın dondan korunabilmesi için gerekli olan devamlı su debisi 0.7 L/sn civarındadır. Eğer yağmurlama hızı, 3 mm/h ise her dekar için 0.85-0.9 L/sn lik devamlı debiye ihtiyaç olacaktır. Önerilen su uygulama hızları çizelge 6.1 de verilmiştir.
Yağmurlama yöntemi ile sulama yapılarak domates, kabak, biber, fasulye ve çilek gibi kısa boylu bitkiler ile elma, armut, kayısı, turunçgiller ve bağlar da don olayından korunması sağlanabilmektedir. Yağmurlama ile dondan koruma sistemleri, dondan korunacak tüm yüzeyi kaplayacak şekilde tesisat yerleştirmeyi zorunlu kılar. Dondan korunacak yer meyve bahçeleri (çok yıllık bitkiler) ise; ana boru hattı toprak altında, lateraller (PVC ve PE) toprak yüzeyinde çalışacak şekilde tasarımı yapılır. Dondan korunmada başlık memeleri küçük çaplı (2-6 mm) olmalıdır. Sistemin yağmurlama hızı 3 mm/h? ten fazla olmamalıdır. Bunun yanında çok kuru rüzgarlı havalarda ve yüksek bitkilerde daha yüksek
yağmurlama hızlarına gereksinim duyabilir. Don sırasında sistem devamlı çalıştırılmalıdır. Yağmurlamaya ertesi gün yapraklar üzerindeki buz kristalleri çözülene kadar devam edilir. Sistemin operatörü geceleyin sıcaklık yükselse dahi yağmurlamayı kesmemelidir. Yağmurlamanın erken durdurulması zarar görmeyi daha da artırabilir. Üstten yağmurlama sisteminin dondan korunma amacıyla projelenmesinde karşılaşılan iki ana sorun; yağmurlama hızı ve sulama aralığının ne olması gerektiğidir. Dondan korunmada kullanılan yağmurlama sistemlerinin çoğu üstten yağmurlama şeklindedir. Son zamanlarda alttan yağmurlama ilgi giderek artmaktadır. Üstten yağmurlama sistemi planlanırken ; arka arkaya 3 gece don olayının meydana geleceği ve her gece yağmurlama sisteminin 10 saat çalıştırılacağı dikkate alınır. Bu esasa göre su rezervi yapılır. Seralarda dondan korunma içinde yağmurlama sistemi kullanılabilir.

Kaynak : Adnan SÜLLÜ Ziraat Mühendisi

 

Yorumlar

dona karsı koruma yontemleri nelerdir kesın bı cozum varmı

emrah meriç | 05 Nisan 2012 Perşembe | 19:58 | efsane_emrah_22@hotmail.com | 05442560122

kendi bağımda dondan korumak için yağmurlama sistemi yapmak istiyorum Manisa Alaşehir'de konuyla ilgili bilgilerinizi telefonla paylaşırsanız memnun olurum.

mehmet karakuş | 03 Ocak 2012 Salı | 01:58 | karakustarim@hotmail.com | 0 532 285 69 05

hocam elma bahçem damlama sulama tesisı olduğu için, elma çiçeklerinin dondan korunması için damlama sulamanın fayda sağlarmı.

ismail gencer | 08 Aralık 2010 Çarşamba | 10:57 | gnceriso@hotmail.com | 05426677815

Yorum Ekle/Görüş Bildir

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Yandaki kutucuğa 170 Yazınız
Sponsorlu Bağlantılar
Teklif isteyenler
  • Patates için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Yağlık Ayçiçeği için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Susam için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Tritikale için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Arpa için tohum teklifi isteyenler (1) kişi

Diğer teklif isteyenler >>


Son Forum Paylaşımları

Smart fresh denilen ilaçla ilaçlanan elmanın insan sağlığına etkileri (6 yorum)

Patates fiyatları 2016 yılında kac para olur (38 yorum)

Biçerle biçilebilen çerezlik ayçiçeği çeşidini eken varmı (1 yorum)

Patatesleri ekmeye başladınızmı (3 yorum)

Pan 88 çeşidi soğanı kaç gramla ekiyonuz (11 yorum)

Diğer forum başlıkları >>


 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Toros Tarım dan  Gübreleme Rehberi kitabı
2014 yılı  Mazot, gübre ve toprak analizi desteği başvuru süresi uzatıldı.
Buğday prim destekleri ve hayvancılık destekleri ödenecek.
Mazot gübre ve yem bitkisi desteklemeleri 28 şubatta ödeniyor.