Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

Rumen Asidozu (Yem Tutması, Hamurlama) Hastalığı - Sığır Hastalıkları

Rumen Asidozu (Yem Tutması, Hamurlama) Hastalığı Nedeni :

Tahıl taneleri, un, kepek, değirmen artıkları, nişasta ve bira fabrikası artıkları gibi yem maddelerinin normalden fazla ve ani olarak yedirilmesi; elma, üzüm posası, melas, şeker pancarı, incir gibi şekerli yem maddelerinin ve ekmek artıklarının birdenbire yedirilmesi veya hayvanın kontrolden çıkarak yemesi hastalığın başlıca nedenleridir. Ayrıca, rasyonda kaba yem oranının az olması, hububat tanelerinin ezilmesi, pişirilmesi veya kaynatılması, yemlerin ıslatılarak verilmesi de hastalığa neden olmaktadır. En sık rastlanan ön mide hastalığıdır.

Rumen Asidozu (Yem Tutması, Hamurlama) Hastalığı Belirtileri :

Sığırlarda bu tür yemlerin yenmesinden sonra iştahsızlık, durgunluk dikkati çeker. Geviş alma görülmez, şiddetli olaylarda ayağa kalkamaz. İki-üç günden sonra açık renkli, kötü kokulu ishal gözlenir.

Rumen Asidozu (Yem Tutması, Hamurlama) Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :

Ani yem değişikliklerinden kaçınmak gerekir. Nedenlerde belirtilen yem maddeleri dikkatlice verilmeli, azar azar alıştırarak yedirilmelidir. %50 tane yem içeren rasyonlarda 10 gün adaptasyon uygulanmalıdır. Kaba yem ve tahıllar karıştırılmamalıdır ve yemler ıslatılarak verilmemelidir. Sığırların başıboş kalarak yem ambarlarına, ekin tarlalarına, harman yerlerine, meyve ve sebze bahçelerine girmeleri önlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (1)

Benim duveye yem tutdu Ne yapayim

Senol durkut | 19 Şubat 2018 Pazartesi , 21:12 | edelersenoldurkut@hotmail.com | Senol1991

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz