Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

Buzağılarda Beslenmeye Bağlı İshaller Hastalığı - Sığır Hastalıkları

Buzağılarda Beslenmeye Bağlı İshaller Hastalığı Nedeni :

Buzağıların fazla süt emmeleri veya suni emzirme sırasında fazla süt verilmeleri, sütün soğuk ya da bozulmuş olması, yüksek ısıya tabi tutulmuş süt tozları ile besleme ve mamaların fazla miktarda sulandırılması sonucu meydana gelir.

Buzağılarda Beslenmeye Bağlı İshaller Hastalığı Belirtileri :

Uzun süreli, büyük hacimli, kötü kokulu ve köpüklü dışkılama, kıl örtüsünde düzensizlik, kılların parlak görünmemesi ve yer yer dökülmeler görülür.

Buzağılarda Beslenmeye Bağlı İshaller Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :

Buzağılara soğuk, bozulmuş sütler verilmemelidir. Günde canlı ağırlığın %10'undan fazla süt içirilmemeli, 3 haftalıktan önce mama ile beslenmemelidir. Mamalar süt ürünleri kaynaklı ve iyi kaliteli olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (2)

iyi günler büyük baş besicilik yapıyorum besi hayvanlarını minimum 6 aylık olarak alıp büyütmekdeyim. yalnız içinden çıkamadığım hastalıklardan dolayı çok zarar görüyorum mesela ishal hr türlü toz ve antibiyotik kullandım ama fayda etmiyo ne yapmalıyım hangi ilacı tavsiye edrsiniz bunun yanında bazı hayvanlarda sol tarafında bazen de sağ tarafında bazen de her iki yanında şişlikler oluyo sol taraf yem e bağlı ve geçici diye biliyorum ama diğerlerinin üstesinden gelemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

kenan yavuz | 1 Ekim 2009 Perşembe , 16:04 | kenanyaviz4336@homail.com | 0532 483 4081

benim danalar ishal hastalıklarından ölmektedir paytar tedavisini yaptı ama bi faydf vermedi yukarıda acımlanan tedavii leride uyguladım sebebi nedir?

arda gümüş | 28 Şubat 2010 Pazar , 14:02 | arda_arda_38_@hotmail.com |

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz