Tarimziraat.com
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası
Toros Tarım Banner

Hastalık Tanımı :
Erginlerin kanat açıklığı erkeklerde 30-40, dişilerde 50-60 mm' dir. Beyaz renkli kanatlan çok sayıda lacivert noktalarla süslüdür. Thorax üzerindeki nokta sayısı 6'dır. Larvalar açık sarı renkte olup, üzeri lacivert noktacıklıdır. Gelişmiş bir larvanın boyu 50-60 mm' yi bulur. Larvalar gençken pembe renkli ve üzerlerindeki noktalar da çok az belirgindir.
Kışı ağaçların gövde ve dallarında açtıkları galeriler içerisinde, larva döneminde geçirirler. İlkbaharda yeniden hareket kazanan larvalardan temmuz ayına kadar gelişmesini tamamlayanlar açtıkları galerinin ağzında pupa olurlar. Ergin uçuşları mayıs ayı sonlarından, eylül ayına kadar devam eder. 8-10 günlük ömrü olan dişi kelebekler geceleri uçar ve 1000 kadar yumurtayı ağaç kabuklarının çatlakları arasına, eski galerilere, bazen de yere tek tek veya gruplar halinde bırakırlar. Sıcaklığa bağlı olarak 1 -3 hafta içinde çıkan larvalar önce genç sürgünlere saldırır, sonra da dal ve gövdelere girerek galeriler açarlar. Gelişmekte olan larvalar bulundukları galerilerden birkaç kez ayrılıp yeni galeriler açabilirler. Bazı bireyler yılda bir, diğerleri ise iki yılda bir döl verirler.

Yaşayış :
Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak beslenirler. Fidan ve genç ağaçların gövdelerinde, yaşlı ağaçların ise dallarında açtıkları uzun galeriler bu kısımların zayıflamasına ve rüzgarın etkisiyle de kırılmalarına yol açar. Fidan veya genç ağaçların ölümü için bunların gövdesine yerleşecek bir tek larva yeterlidir. Yaşlı ağaçlarda dalların kırılması ise ayrıca budamada güçlük yaratır.
Konukçularının bulunduğu her yerde yaygın olabilir.

Kültürel Önlemler :
Karıncalar, kuşlar ve özellikle ağaçkakanlar yumurta ve genç larvaların predatörüdürler. Bunlardan başka yine larvaların Ichneumon abeillei Beri. (Hym.: Ichneumonidae), Microgaster sp. (Hym.: Braconidae), Elasmus spp., Enderus sp., Schreineria zeuze-rae Ashm. (Hym.: Chalcididae) gibi parazitoidleri vardır.
Ağaçlar zamanında budanarak enfekteli dallar kesilip, uzaklaştırılmalıdır. Düşük yoğunluklarda larva giriş deliklerine sokulacak uygun kalınlıkta bir tel ile larva öldürülebilir.

Kimyasal Mücadele :
Yumurtadan çıkan larvalar önce genç organlara saldırıp taze sürgünlere girdiklerinden ağaçlar değişik doğrultulardan iyice ilaçlanmalıdır. Özellikle dalların ilaçlı su ile iyice kaplanmasına özen gösterilmelidir.
Diğer bir yöntem ise; yazın giriş deliklerinin temizlenerek içine kolay buharlaşan bir preparat emdirilmiş pamuğun sokulması ve delik ağzının da aşı macunu ile kapatılması yoludur. Bu işlem için dichlorvos kullanılabilir.

İlaçlama Zamanı :
Sonbaharda yaprak dökümünden sonra gövde ve dallar incelenerek zararlının giriş yerleri araştırılmalıdır. Larvaların açtıkları galerilerin ağzında biriken sarımsı renkteki talaş yığınları bu giriş yerlerinin kolayca tanınmasına olanak verir. Az veya çok bulaşık olduğu görülen her ağaçta mücadele yapılmalıdır.
Yeni larva girişleri yazın, daha çok temmuz ve ağustos aylarında olmak üzere, uzun bir periyoda yayılır. Bu nedenle zararın söz konusu olduğu hallerde haziran ayı sonlarından başlanarak 15-20 gün aralıkla 3-4 ilaçlama uygulanmalıdır. Meyveye yatmış elma bahçelerinde ise Elma iç kurduna karşı uygulanan ilaçlamalar normal olarak bu zararlıyı da baskı altında tutar.
İlaç Detayları :
Etken MaddeFormülasyonMiktar
Azinphos Methyl %25WP200 g
Azinphos Methyl 230 g/lEC200 ml
Chlorpyrifos Ethyl 480 g/lEC200 ml
Diazinon 630 g/l - 185 g/lEC75 ml - 200 ml
Dichlorvos 550 g/lEC200 ml
Dimethoate 400 g/lEC150 ml
Dimethoate 400 g/lEC150 ml
Fenthion 525 g/lEC150 ml
Fenthion 525 g/lEC150 ml

 

 

Yorumlar (2)

benim söüt agacımın gövdesinde dek
likler var. . . kurtlanmış gibi yada ağaçkakan gibi mi deseeeem nedesem. . ne tür ilaçlama yapmam gerek. . alakanızı rica ederim. . . saygılarımla

şevket mütevelli | 06 Mayıs 2013 Pazartesi , 14:47 | sevketel@gmail.com | 05356217686

SARI AĞAÇ KURDU İÇİN ÖNERİLEN İLAÇLARIN TAMAMI YASAKLANMIŞ DURUMDADIR AMA TARIM BAKANLIĞI BU KONUYA ACİLEN EL ATMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE TÜRKİYE'NİN ZEYTİN AĞAÇ VARLIĞI CİDDİ ŞEKİLDE RİSKE ATILACAKTIR.

ENDER SALİH ERDEN | 11 Kasım 2013 Pazartesi , 08:15 | endersalih@gmail.com | 532-3124312

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Yandaki kutucuğa 344 Yazınız
Sponsorlu Bağlantılar
Son Forum Paylaşımları

Yatak limonda dalda ilaçlama mı daha iyi, sandıkda daldırma ilaçlama mı? (2 yorum)

Cameo ve meco çeltik çeşitleri hakkında yorumlarınız (18 yorum)

Lamas ve Kütdikende bu yıl rekolte nasıl olur (7 yorum)

Çeltikte karanfil ilacı kullanan varmı (12 yorum)

Limonu depoda uzun süre nasıl dayanıklı tutarız (8 yorum)

Diğer forum başlıkları >>


 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Dane mısır desteklemesi ödeniyor
Çaykur 2014 Yılı Budama Bedellerini ödüyor
2015 yılı buğday alım fiyatı ton başına 862 lira
Uruguay'dan ithal edilen bir gemi dana Bandırma Limanı'na geldi