Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

Narda Kahverengi Leke Hastalığı

Latincesi

Hastalık Tanımı

Alternaria alternata (Fr.) Keisl. fungal hastalık etmeni olup bitkinin yaprak, çiçek ve meyvelerinde zarar oluşturur. Enfeksiyon için optimum koşullar 26oC-28oC sıcaklık ve % 65-70 oranında yüksek nisbi nemdir. Uygun koşullarda penetrasyondan 8-10 gün sonra hastalık belirtisi ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon konidi ve miseller ile olmaktadır. Hastalık etmeni rüzgar ve su damlacıkları ile yayılır ve uygun koşullarda yeni enfeksiyonlar oluştururlar. Fungus kışı misel ve konidiospor olarak yabancı otlarda, yere dökülen ya da ağaç üzerinde kalan enfekteli bitki artıklarında geçirir, toprakta yaşamaz. Fungusun kolonileri zeytin yeşili-siyahımsı yada koyu gri renktedir. Konidiosporlar koyu kahverengi, siyah renkli, genellikle uzun ve sık dallanmış zincirler şeklinde ters armut yada elipsoid kısa konik şekilde olup1-9 bölmelidir. Konidioforlar düz 1-3 bölmeli tek yada gruplar şeklinde dallanmıştır.

Yaşayış

Narda hastalık ilk olarak ilkbaharda yeni gelişen yapraklarda görülür. Yapraklarda ilk belirtiler; yaprak uçlarından başlayan küçük yuvarlak koyu kahverengi lekeler şeklindedir. Hastalık ilerledikçe bu lekeler genişler yaprakların yarıya yakın bir kısmı ve ağır enfeksiyonlarda ise tamamına yakın kısmı kahverengileşir ve kurur. Hastalık çiçek ve küçük meyvelerde de görülür. Ağır enfeksiyon koşullarında yaprak ve küçük meyveler dökülür. Meyvelerde enfeksiyon genellikle kaliksten (meyve tacı) başlayan koyu kahverengi geniş lekeler şeklinde olup meyve kabuğu üzerinde kahverengi simptomlar oluşur. Kabuk kuru ve mat bir görünüm alır. Meyvede gelişme geriler. Hastalığın ileri dönemlerinde kabukta oluşan kurumalardan ötürü meyve çatlamaları ortaya çıkar. Hastalık nar bahçelerinde özellikle ilkbahar dönemlerinde uygun koşullar olduğunda yaygındır. Meyve enfeksiyonlarına sık rastlanmaktadır. Hastalık Akdeniz Bölgesinde oldukça yaygın olup, ekonomik önemde meyvede zarar oluşturmaktadır.

Kültürel Önlemler

Sık dikim yapılmamalı bahçe içinde iyi bir havalanma sağlanmalıdır. - Budama düzenli yapılmalıdır - Nar sürekli yeni gövde oluşturduğu için gövde sayısı fazla bırakılmamalı bu sayı 4-6 arasında olmalıdır. - Ağaç üzerinde kalan yada yere dökülen enfekteli meyveler toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Ağacın tümü ilaçlanacak şekilde rüzgarsız havada ilaçlama yapılmalıdır.

İlaçlama Zamanı

Çiçek tomurcukları belirginleşmeye başladığında, - Taç yapraklar döküldüğünde, - Meyveler yarı büyüklüğe gelince fungusit uygulamaları yapılmalıdır.


Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar (3)

slm;enfekte olan meyveler gitti. . kurtarma şansı yok. yayılmayı önlemek için piyasadaki hangi fungusit ilaç etkili olur. . tşkler

dt fethi aktaş | 6 Ağustos 2011 Cumartesi , 11:10 | a.feti@windowslive.com | 0 533 811 3046

yardımcı olunuz

ismet toylu | 17 Temmuz 2012 Salı , 12:52 | i.toylu@hotmail.com | 05358398962

hastalık ilcını öğrenmeliyim

ismet toylu | 11 Şubat 2013 Pazartesi , 10:25 | i.toylu@hotmail.com | 05358398962

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Bizi Takip Edin...
Site İçi Arama