Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası
Toros Tarım Banner
Limon

Sitrik asit karboksilik asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik zayıf bir asittir.

Sitrik asit turunçgiller başta olmak üzere, birçok bitkide ve meyvede bulunur.

Limon bünyesinde büyük oranda (kuru ağırlığının %8'i kadar) bu asitten içerir.

Sitrik asitin kimyasal yapısı aşağıda gösterilmiştir, molekül formülü C6H8O7'dir, molekül ağırlığı; 192.123 g/mol'dür.

Sitrik Asit

Sitrik asit oda sıcaklığında kristal halinde bulunur, yoğunluğu 1.665 g/cm, erime noktası 153°C, 175°C'nin üzerine ısıtıldığında karbondioksit ve su molekülü kaybederek bozunmaya uğrar, sudaki çözünürlüğü yüksektir: 133 g/100 ml (20°C).

Sitrik asit ve tuzları toksik değildir, kullanımı kolaydır, kolay bir şekilde ayrışabilirler ve bu özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılır.

Sitrik asit 1784 yılında İsveçli kimyacı Carl Wilhelm Scheele tarafından limon suyunun kristalleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Sitrik asidin endüstride üretimi ise İtalyan narenciye endüstrisi tarafından 1860'ta başlamıştır ve gıda katkı maddesi olarak 100 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Sitrik asit meyvelerde ve turunçgillerde büyük miktarda bulunmasına rağmen, bu bitkilerden izolasyonu pahalı bir yöntemdir, bu sebeple ticari olarak, şekerden bakteri ve mayaların yardımıyla üretilir.

Sitrik asit monohidrat'ta 1 molekül su bulunmaktadır, sitrik asit anhidrat'ta ise su molekülü, yani nem yoktur. Bu nedenle sitrik asit monohidratın yaklaşık %7'si nemdir ve fiyatı da bu nedenle anhidrat'a göre daha ucuzdur, ancak verimliliği de daha düşüktür.

Sitrik Asit

E-330 sitrik asidin gıda katkısı kodudur. Sitrik asit, gıda endüstrisinde en yaygın pH kontrol ajanıdır.

Askorbik asit (C vitamini, E300) gibi antioksidanların çalışmasını güçlendirir ve meyvelerin renginin kahverengiye dönmesini engeller; aynı zamanda bira ve reçel üretiminde, pH düşürücü olarak da kullanılmaktadır.

Sitrik asit şekerin kristalleşmesini engellemek için şekerleri ve şekerlemeleri stabilize eder.

Şaraplarda demirin bulanıklılık oluşturan demir tanin kompleksi oluşturmasını engeller, mayalama işleminde arpadan şeker kaybını önler, bakteri, mantar ve küflerin gelişimini önleyen asidik bir ortam oluşturur, peynir üretiminde oluşturduğu hızlı ve kalıcı asitlik bakteriler tarafından oluşturulan laktik asitten daha fazla enzim aktifliğini artırır.

Sitrik asitin kullanıldığı ürünler; içecekler, mayalı gıda ürünleri, bira, şarap, peynir, bisküviler, lokumlar, kekler, dondurulmuş balık, dondurma, reçeller, jöle, dondurulmuş patates, şerbetler, hazır çorbalar, salça ve konservelerdir.

Sitrik asit metal ve minerallerle çok kolay bağ oluşturur ve bu özelliği sayesinde, bazı sitrik asit içeren minerallerin vücuda alımını kolaylaştırır, çünkü bu maddelerin sindirimi daha kolay olur.

Dünya Entellektüel Mülkiyet Teşkilatı'na (World Intellectual Property Organization, WIPO) göre sitrik asitin üründeki miktarı ürünün kütlece 0.005 ? 0.01%'i arasında olmalıdır, ayrıca parçacık boyutunun da 6 µrn olması gerekmektedir.

Sitrik asit banyo ve mutfak temizleyicilerinde katkı maddesi olarak kullanılır. %6'lık konsantrasyonda hazırlanan sitrik asit çözeltisi camdaki kireci giderir. Ayrıca endüstride çelikten pası gidermede kullanılır.

Sitrik asitin günlük kullanım limiti yoktur. Sitrik asit, vücut hücrelerinin normal bir bileşiğidir ve yan etkisi olmadan vücutta parçalanabilir ve kullanılabilir. Yalancı alerjik reaksiyonlar (intolerans) rapor edilmiştir, fakat bunlar çok nadirdir. Kansere neden olmaz.

2007'deki sitrik asit yıllık üretimi 1.700.000 ton civarındadır ve %50'sinden fazlası Çin'de üretilmektedir. Bu miktarın %50'sinden fazlası asitlendirme işlemi için içeceklerde kullanılır, %20'si gıda sektöründe, diğer %20'si deterjanlarda ve kalan %10 kozmetik ve kimya endüstrisinde kullanılır.

Not : Sitemizde yer alan hammaddelere ilişkin görsel ve yazılı veri hammaddeler.com adlı siteden alınmıştır.

 

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Yandaki kutucuğa 311 Yazınız
Sponsorlu Bağlantılar
Teklif isteyenler
  • Kinoa için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Yağlık Ayçiçeği için tohum teklifi isteyenler (2) kişi
  • Susam için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Patates için tohum teklifi isteyenler (1) kişi
  • Arpa için tohum teklifi isteyenler (1) kişi

Diğer teklif isteyenler >>


Son Forum Paylaşımları

Biçerle biçilebilen çerezlik ayçiçeği çeşidini eken varmı (2 yorum)

Yerli pirinçle ithal pirinci karıştırıp satmak yasalmı (1 yorum)

Bölgenizdeki çerezlik ayçiçeği ekiliş miktarları (4 yorum)

Bu sene ne ekmeli (5 yorum)

Patates fiyatları 2016 yılında kac para olur (41 yorum)

Diğer forum başlıkları >>


 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelik yayımlandı.
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar erteleniyor.
2015 yılında verilecek tarımsal destekleme miktarları açıklandı.
Toros Tarım dan  Gübreleme Rehberi kitabı