Ana Sayfa Ana Sayfa Kullanıcı Girişi Üye Girişi Kullanıcı Kaydı Üye Kaydı Reklam Reklam İletişim İletişim
Türk Traktör 2. El Kampanyası
Site Konumunuz »» Ana Sayfa »» Hammaddeler »» Çökeltme & Durultma  »» Kiselsol - Çökeltme & Durultma

Kiselsol

Şarabın durultmasını hızlandıran negatif yüklü bir durultma ajanıdır. Kullanıldığı üründeki maya ya da diğer kalıntılar ile hızla etkileşime geçer. Jelatin ve kiselsol birlikte kullanıldığında tat açısından, nötr bir durultma sağlar. Kullanıma hazır ve sıvı halde bulunur.

Kiselsol protein, buruk ve acılık maddelerini çökertir. Daha çok tanen yerine jelatinle beraber kullanılır. Jelatinde çökme işlemini yapan pozitif elektrik yüküne karşılık, kiselsolda ise negatif elektrik yükü etkili olur. Kiselsol durultmada jelatinden önce verilmelidir. Aksi yapılırsa, jelatinin tanen bağlaması büyük ölçüde tamamlanmış olacağından kiselsol tek başına kalmış olur.

Kiselsol

Kullanım Alanları

Kiselsol, meyve suyu ve şarap üretiminin önemli bir aşaması olan durultma işleminde durultma maddesi olarak kullanılır.

Meyve suyunun üretiminde durultma aşamasında eklenir, etkileri beklenir, sonra santrifüj ve filtrasyon gibi uygulamalarla ortamdan uzaklaştırılır. Kiselsolün görevi, meyve suyunun berraklaşmasını sağlamak, bulanıklığa yol açan, renk ve tat değişimine neden olabilecek maddeleri meyve suyundan absorbe ederek veya çöktürerek uzaklaştırmaktır. Meyve sularında bulunan bazı fenolik bileşikler, zamanla oksidasyona uğrayarak rengin esmerleşmesine neden olmaktadır. Durultma işleminde bu tip fenolikler de uzaklaştığından, meyve suyu rengi stabilite kazanmaktadır.

Şarap üretiminde, şarabın içinde süspansiyon halinde bulunan maddeleri, katılan durultucu maddelerle çökeltmek gerekir. Şarabın berraklığını sağlamak için durultma işlemini uygulamak şarttır. Bu işlemde amaç, spontan durultmaya yardımcı olarak, durultma işlemini gerçekleştirmek; kırmızı şaraplarda tanen ve polifenollerin bir kısmını uzaklaştırmak; kırılmalar, tortu ve çöken renk maddeleri nedeniyle bulanıklık gösteren şarapları durultmaktır. Şaraplar berraklaştırıldıktan sonra, şarapta bir eksik ve kusurlu durum görülürse, bu durumda kaliteyi artırmak için, ıslah ve paçal işlemleri yapılır. Berrak şarap, bulanık şaraba göre görünüş, tat ve tip özelliğini yansıtması yönünden her zaman olumlu bir etkiye sahiptir.

Kiselsol

Katılan durultma maddeleri yüzey gerilim etkilidir. Etkileri, şarapta yüzer tortu maddelerini birlikte sürüklemek veya şarapta bulunan maddelerin biriyle birleşerek, daha ağır ve kaba bir tortu meydana getirmektir. Bu arada, durultma maddeleri daha küçük tortu maddelerini de sararak aşağı doğru sürükler ve çökertirler. Katılan durultma maddeleri ile şarap tortu maddeleri ayrı elektrik yükü taşırlar. Bu maddeler izoelektrik noktada yüklerini kaybederler, bu anda çökme meydana gelir.

Başlıca durultma maddeleri; jelatin, tanen, kazein, balık tutkalı, yumurta akı, İspanyol toprağı, kaolin, aktif kömür, bentonit, kiselsol ve potasyumferrosiyanürdür. Kiselsolün durultma işlemindeki görevi, olgunlaşmış şaraptaki proteini, şaraba burukluk ve acılık veren maddeleri çökertmesidir.

Kullanım Şekli

Kiselsol, sütlü bulanık, sütlü jel yapısında % 15'lik ve %30'luk eriyikler halinde piyasada bulunur.

Jelatin?Kiselsol durultmasında önce bir ön deneme yapılır. Bunun için % 0.1'lik jelatin %0.15'lik kiselsol eriyikleri hazırlanır. Ön deneme için 9 adet 100 ml'lik balonlar alınır. Bunlara önce 100 ml şarap konur, üzerine sırasıyla 2, 2, 2, 4, 4, 4, 6, 6, 6 ml % 0.1'lik jelatin eriyiği ve 2, 3, 4, 4, 6, 8, 6, 9, 12 ml % 0.15'lik kieselsol eriyiği ilave edilir. Silindirler çalkalanarak eriyikler karıştırılır. Silindirlerin kapakları kapatılarak, 24 saat beklenir. Bu sürenin sonunda en iyi durulmanın olduğu silindir tespit edilir.

Bundan 100 litre şarap için katılacak jelatin-kiselsol miktarı hesap edilerek durultma yapılır. Durultulan şarap en erken 4 gün veya 3-4 hafta sonra aktarılır. Durultmada örneğin 100 litre şarap için 4 g jelatin ve 80 ml % 15 lik kiselsol ikilisi kullanılabilir.

Not : Sitemizde yer alan hammaddelere ilişkin görsel ve yazılı veri hammaddeler.com adlı siteden alınmıştır.Tarım Ürünleri Alım Satım İlanları
Tarih Talep Tipi Ürün Tipi
Bugün Satış Portakal
Dün Satış Tavuk
Dün Satış Kuru Soğan
Dün Satış Balya Makinası
Dün Satış Limon
Diğer ilanları Göster  |    Sende ilan Ver
Tarımsal Etkinlik Takvimi
Etkinlik Adı Türü Başlangıç tarih
Growtech Eurasia 2014 Fuarı  Fuar  03.12.2014 
Flower Show Türkiye 2014  Fuar  27.11.2014 
Adana Tarım Fuarı 2014  Fuar  19.11.2014 
+ Etkinlik Ekle
Başvurusu Devam Eden Desteklemeler
Destek Adı Son tarih
Mazot Desteklemesi  31.12.2014 
Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi  31.12.2014 
Gübre Desteklemesi  31.12.2014 
Toprak Analizi Desteklemesi  31.12.2014 
Tüm Desteklemeler
Yorum Ekle/Görüş Bildir
Ip Numaranız54.227.160.102
Adınız Soyadınız
E-mail Adresi
Telefon Numarası
Yorumunuz
Yandaki kutucuğa 146 Yazınız

Copyright 2014 - tarimziraat.com   Facebook Twitter